W wyniku rozmaitych zdarzeń losowych może dojść do sytuacji, w której z przyczyn niezależnych od dłużnika trwale zaprzestaje on spłaty swoich wymagalnych zobowiązań. Przyczyn kłopotów może być wiele, ale ich skutek jest taki sam: brak realnych możliwości spłaty zobowiązań, a co za tym idzie – brak perspektyw na normalne funkcjonowanie w przyszłości zarówno dłużnika, jak i jego rodziny.
W takim przypadku warto rozważyć podjęcie działań zmierzających do ogłoszenia upadłości. Jest to pierwszy, niezbędny i najważniejszy warunek uzyskania częściowego lub nawet całkowitego oddłużenia przez niewypłacalnych dłużników.
Dla osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej oferujemy profesjonalne wsparcie zarówno poprzez analizę sytuacji prawno-finansowej dłużnika, jak i kompleksową pomoc w sporządzeniu wniosku o ogłoszenie upadłości.
Warto zauważyć, że opłata od wniosku o ogłoszenie upadłości osoby fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej wynosi obecnie 30 zł . Nie ulega wątpliwości, iż jest to niewielka kwota, dzięki czemu większość osób może sobie pozwolić na wszczęcie postępowania upadłościowego. Należy jednak pamiętać, że kluczową rolę odgrywa prawidłowe i rzetelne przygotowanie wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, bowiem dopiero jego uwzględnienie przez Sąd otwiera drogę do oddłużenia.
Upadłość umożliwia zwolnienie dłużnika z długów. Prowadzi ona bowiem do umorzenia zobowiązań, które powstały przed dniem ogłoszenia upadłości i nie zostały zaspokojone w postępowaniu upadłościowym lub w wyniku wykonania planu spłaty. Możliwe jest również, w wyjątkowych sytuacjach, oddłużenie dłużnika bez wykonywania planu spłaty. W konsekwencji, ostatecznym efektem postępowania upadłościowego jest całkowite zwolnienie dłużnika z długów. Jednak warunkiem skorzystania z tej możliwości jest ustalenie, że dłużnik zarówno przed ogłoszeniem upadłości jak i w toku postępowania działa uczciwie i zgodnie z prawem. Oznacza to, że nie uzyska ogłoszenia upadłości, ani oddłużenia ten, kto doprowadził do swojej niewypłacalności umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa, podejmował działania na szkodę swoich wierzycieli, w toku postępowania ukrywał majątek lub nie wykonywał innych obowiązków wynikających z ustawy.